fbpx

Gebe Beslenmesi

   Gebelikte kadının normal metabolizma düzeni üzerine fetal büyümenin eklediği değişiklikler vardır. Gebelik insan yaşamında beslenmenin en önemli olduğu devrelerden biridir. Bu gerçek, halk arasında gebe kadının iki kişilik yemesi gerektiği fikrini doğurmuştur. Oysa gebelikte fazla beslenme de yetersiz beslenme kadar anne ve bebek sağlığına zarar verir.

GEBELİKTE VE EMZİKLİLİKTE BESLENME

   Bir toplumun geleceği sağlıklı bireylerin varlığı ile süreklidir.Çocukların sağlıklı olarak dünyaya gelmesi için annelerin gebe ve emziklilik döneminde, fetal gelişme, süt yapımı, besinlere olan gereksinimlerinin artması ve buna bağlı olarak yeterli ve dengeli beslenmeleri ve sağlıklarını korumaları konusunda bilinçlendirilmeleri gereklidir.

EMZİKLİLİKTE BESLENME

   Büyümenin en hızlı olduğu yenidoğan döneminde bebeğin yaşantısında en önemli konu beslenmedir. Anne sütü bebeğin hem sağlıklı olması, tüm besin öğeleri gereksinimlerini karşılaması, kolaylıkla sindirilebilir ve enfeksiyonlara karşı koruması açısından yeri doldurulamaz bir besindir. Anne sütü doğumdan sonraki ilk yarım-bir saatlik süre içinde ve başka hiçbir ek besin, su dahil, verilmediğinde bebekler için en ideal besindir.

SAĞLIKLI BESLENMEYE GENEL BAKIŞ

Sağlıklı beslenme, insan yaşamının sürdürülmesinde, yaşam kalitesinin yükseltilmesinde ve korunmasında özel bir öneme sahiptir. Yaşam tarzımız bu etkenler içinde önemli bir yer tutmaktadır. Sahip olduğumuz yaşam tarzımızın en önemli öğesi de beslenme konusudur.

Eğitmen: Diyetisyen Özge Yurdakul

Kayıt ve İletişim: 05524327730 & İletişim Formu

Adres: Bağdat Caddesi Demirağ Çıkmazı No:10 Daire:1, Caddebostan

 

     

    Not : Atölye gelirinden sivil toplum projelerine bağış aktarılmaktadır.

    Şimdi Ara