fbpx

Diyabet ve Beslenme

Diyabet ve beslenme birbiriyle yakından ilişkilidir. Diyabetle mücadele etmek ve organ hasarından korunmanın en etkin yolu, diyabeti öğrenmek ve bilgi sahibi olmaktan geçer. Bu nedenle eğitim, diyabet tedavisinin vazgeçilmez temel bir unsurudur. Diyabet, ülkemizde 10 milyonun üzerinde insanı doğrudan ilgilendiren, her yaşta ortaya çıkabilen, yaşam boyu süren ve iyi tedavi edilmediği zaman toplumsal önemli sorunlara yol açan, buna karşın iyi tedavi edildiğinde, sağlıklı ve uzun bir yaşamın sürdürülebildiği bir hastalıktır. Ülkemizde her üç hastadan biri diyabetli olduğundan habersiz yaşamaktadır.

Diyabet, yaşam boyu süren bir hastalıktır. Diyabet hastalarının tedavisinde üç temel kural vardır. Bunlardan ilki beslenme, ikincisi egzersiz, üçüncüsü ise ilaç tedavileridir. Birinci sırada son derece önemli olan beslenme olmasının sebebi, bireylerin tükettiği gıdaların içinde bulunan karbonhidratın, yağım ve proteinin birebir diyabet hastalığını etkilemesidir. Diyabet ve Beslenme atölyemize katılarak yaşam kalitenizi koruyacak beslenme alışkanlığı edinebilirsiniz.

Eğitimin Faydaları 

Derslerde katılımcılar, diyabetli bireyin yaşam kalitesini artırmak ve yaşam süresini uzatmak için, yaşamı boyunca uygulayabileceği en ideal beslenme programını oluşturarak, glisemi düzeyini normal veya normale en yakın seviyede koruyabilirler.
Diyabet ve beslenme sürecinde danışmanlık; ideal vücut ağırlığını sağlamak ve korumak, hiperglisemi ve hipoglisemiyi önlemek ve tedavi etmek, uzun dönemde riskleri önlemek, gebelik ve emzirme döneminde yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamak, çocukluk ve ergenlik dönemindeki diyabetlilerde normal büyüme ve gelişimi sağlamak, prediyabetli bireylerde diyabetin gelişmesini önlemek veya geciktirmek için, önerilmektedir.
Atölyemizde, diyabetin en önemli faktörü olan beslenme konusunda diyetisyen tarafından aktarılacak etkin ve bilimsel bilgilerden faydalanabilirsiniz.
Beslenmeye bağlı kronik hastalıklar önlenebilir; atölyelerimizde yaşam tarzı iyileştirilir, sağlıklı besin tüketimi alışkanlığı kazandırılır, yaşam kalitesi artar.

Kimler Katılabilir: Diyabetli bireyler ve yakınları, ebeveynler, öğrenciler, hamileler ve bu konuda kendini geliştirmek isteyen herkes katılabilir.

Eğitmen: Diyetisyen Özge Yurdakul

Adres: Bağdat Caddesi İskele sokak, Demirağ Çıkmazı No:10 Daire:1, Caddebostan

Tarih Saat : Her Perşembe 19:00-20:30

Kayıt ve İletişim: 05524327730 & İletişim Formu

 

     

    Not : Atölye gelirinden sivil toplum projelerine bağış aktarılmaktadır.

    Şimdi Ara