fbpx

Çocuklarda Sosyal Gelişim Atölyesi

 

çocukgelişimiDuygu Yönetimi

Çocuklarda sosyal gelişim atölyesi, 4 aşamanın ilki olan duygu yönetimi ile başlayacaktır. Çocuğun duygusal gelişimi diğer gelişim alanlarına eşlik ederek çocuğu yetişkinliğe hazırlar. Duygusal gelişimin sağlıklı olabilmesi için duygu regülasyonunun sağlanması gerekir. Duygu regülasyonu, baş etmekte zorlanılan bir durumla karşılaşıldığında durup, içten gelen ilk tepkiyi bastırıp, tepkilerin sonuçlarını düşünüp duygu, davranış ve bedeni yöneterek en uygun tepkiyi verebilmektir. Ayrıca farklı durumlarda değişimlere ve değişen beklentilere uyum sağlayabilmektir. Bir çocuğun duygularını yönetebilmesi, başkalarının duygu ve ihtiyaçlarını anlaması ve olumlu ilişkiler kurabilmesi için güçlü bir temel oluşturması gerekir.

Kimler katılabilir?

Çocuklarda Sosyal Gelişim Atölyesi kapsamında ilk adım olan Duygu Yönetimi Atölyesi’ne, 7-10 yaş aralığında yer alan duygusal farkındalık kazanmak isteyen, zorlayıcı duygularını rahatça ifade etmek isteyen ve bu duyguları olumlu duygulara çevirebilme becerisi edinmek isteyen tüm çocuklar katılabilir.

Eğitimin İçeriği

Duygu yönetimi eğitiminde ilk olarak grupla tanışma ve ısınma oyunları ile başlanıp daha sonra duyguları tanıma ve anlama süreci ile çocukların duygularını adlandırması ve sözel olarak ifade edilebilmesi işlenecektir. Doğaçlama  ile zor duygularla baş etme üzerine serbest bir hikaye geliştirilip canlandırılarak böyle durumlar ile karşılaştığında nasıl baş etmesi gerektiği öğretilecektir.

Eğitimin Faydaları

Duygu yönetimi gelişen ve öğretilebilen bir beceridir. Çocukların duygu yönetimi becerilerinin gelişmesi onları akademik, duygusal, sosyal ve davranışsal alanlarda başarılı olmasına destek olurken problem çözme becerilerinin gelişmesine de katkı sağlayacaktır. Duygularını sağlıklı yönetebilen çocuklar arkadaşları ile sağlıklı iletişim kurar, duygularını sözel olarak ifade edebilir ve böylece saldırgan davranışlara yönelmez, empati kurar ve bir sorunu çözmenin birden fazla yolu olduğunu öğrenir.

Çocuklarda sosyal gelişim desteklemek için 7-10 yaş çocukları oyunlarla dolu keyifli atölye çalışmamıza davet ediyoruz. 

Eğitimciler: Eğitmen Psikolog Emel Doğan ve Eğitmen Psikolog Buse Yüksekkaya 

Adres: Bağdat Caddesi İskele sokak, Demirağ Çıkmazı No:10 Daire:1, Caddebostan

Kayıt ve İletişim: 05524327730 & İletişim


Not : Atölye gelirinden sivil toplum projelerine bağış aktarılmaktadır.

Detaylı bilgi için lütfen bize ulaşın.  

Şimdi Ara