İnsanın Anlam Arayışı Viktor Frankl Dersi20. yüzyılın önde gelen psikiyatrlarından Viktor Frankl, otuzun üzerinde yabancı dile çevrilen ve bütün dünyada 12 milyondan fazla satan İnsanın Anlam Arayışı'nda, kurucusu olduğu logoterapinin ilkelerini, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir toplama kampındaki deneyimleri eşliğinde anlatmaktadır.

Okurlar, Frankl'ın tasvir ettiği toplama kampının, dünyayı daha büyük bir hapishane olarak kavramamızı sağlayacak parlak bir metafora dönüştüğünü fark edecektir. Gasset, Heidegger ve Sartre'dan aşina olduğumuz düşünceler ışığında, varoluşun çetin koşullarında "anlam"ı keşfetmemize yardım edecek süreci anlatan Frankl, "İnsanı insan yapan nedir?" sorusuna da yanıt vermeye çalışıyor...

"Gerçekten ihtiyaç duyulan şey, yaşama yönelik tutumumuzdaki temel bir değişmeydi. Yaşamdan ne beklediğimizin gerçekten önemli olmadığını, asıl önemli olan şeyin yaşamın bizden ne beklediği olduğunu öğrenmemiz gerekiyordu. Nihai anlamda yaşam, sorunlara doğru çözümler bulmak ve her birey için kesintisiz olarak koyduğu görevleri yerine getirme sorumluluğunu almak anlamına gelir."

Klinik Psikolog Anıl Yetişen'in eğitmenliği ile gerçekleştirilecek olan derslerde İnsanın Anlam Arayışı kitabının psikolojik incelenmesi katılımcılar ile birlikte çalışılacaktır. Katılımcılar dersler sonrasında insanın anlam arayışı ve logoterapi üzerine bilgi sahibi olacaklardır.

Anıl Yetişen, psikoloji lisansı sonrasında klinik psikoloji yüksek lisansı yapmıştır. Düzenli olarak pozitif psikoloji okumaları ve dersleri gerçekleştirerek eğitimler vermektedir.